30 listopada 2016 jg 0Comment

Nowoczesne technologie są coraz łatwiej dostępne. Wycinanie skomplikowanych kształtów w różnych materiałach zmniejszyło udział w rynku obróbki tradycyjnych frezarek numerycznych. Cięcie wodą daje duże możliwości ze względu na swoją wszechstronność oraz czyste i chłodne cięcie.

Cięcie wodą, czyli waterjet

Zasada działania jest dosyć prosta. Woda stanowi nośnik ścierniwa. Wysokie ciśnienie strumienia wody niesie ścierniwo z dużą prędkością. Ścierniwo stanowi narzędzie tnące w urządzeniu. Efektywność cięcia jest duża, materiał jest obrabiany stosunkowo szybko. Głowica tnąca porusza się w pięciu osiach. Pozwala to na zniwelowanie stożkowatości cięcia do minimum przez przeniesienie niekorzystnego kąta na materiał odpadowy. Szerokość cięcia waterjet jest mała, pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości materiału.

Cięcie szkła wodą – czy jest to możliwe?

Przy użyciu waterjet można ciąć każdego rodzaju szkło poza szkłem hartowanym. Niezwykłe kształty jakie powstaną przez cięcie szkła wodą pozwalają na tworzenie nietypowych elementów wystroju wnętrza. Wycinanie luster lub stołów o nietypowym kształcie nie stanowi dla strumienia wody większego problemu.

Cięcie ceramiki i kamienia

Waterjet to bardzo uniwersalna maszyna która pozwala obrabiać praktycznie wszystkie materiały. Cięcie ceramiki i kamienia przebiega bezpiecznie i bezpyłowo. Można tworzyć nietypowe mozaiki i ciekawe wzory z kamienia naturalnego i innych materiałów.

Cięcie metalu wodą

Proces wycinania stali i innych metali nieżelaznych za pomocą strumienia wody przebiega w niskiej temperaturze. Dzięki temu stal szlachetna nie traci swoich właściwości w wyniku przegrzania. Przegrzaną stal można ponownie zahartować jednak wiąże się to z jej ponownym rozgrzaniem, zanurzeniem w oleju lub wodzie oraz odpuszczeniu przez 120minut w temperaturze 200 stopni. Nie można jednak zagwarantować, że ponownie zahartowana stal będzie tej samej jakości co przed przegrzaniem. Warto zatem wyciąć elementy ze stali szlachetnej za pomocą waterjet i cieszyć się dobrej jakości stalą w pożądanym kształcie.

Bardzo dobre efekty cięcia różnych materiałów za pomocą waterjet gwarantują zadowolenie klientów zarówno produkujących seryjnie jak i osoby, które prototypują maszyny i dorabiają do nich różne części.

Dodaj komentarz