10 stycznia 2017 jg 0Comment

Ogólna charakterystyka zarówno maszyn jak i różnorodnych urządzeń jako źródeł potencjalnego hałasu wymaga podania szczegółowych wartości, które umożliwiałby ich dokładną ocenę w warunkach pracy. Do podania precyzyjnej oceny, potrzebne są informacje o wysiłku źródła (poziom, moc) oraz dokładne informacje o widmie częstotliwościowym źródła. W większości przypadkach są to takie informacje jak np. poziom hałasu, moc akustyczna, czy też poziom mocy akustycznej.

Jak wykonuje się pomiary mocy akustycznej

W dzisiejszych czasach mamy dwie główne metody wyznaczania mocy akustyczne. Pierwsza z nich to dokładny pomiar w strefie, w której dominuje pole bezpośrednie, czyli pomiary mocy akustycznej dokonywane są bardzo blisko źródła dźwięku. Przy tej metodzie możemy dokładnie uwzględnić wpływ wszystkich dźwięków odbijanych od ścian pomieszczenia oraz całego wyposażenia, które się w nim znajduje.

Druga metoda to z kolei pomiar w strefie, w której dominuje pole pogłosowe. Pomiary mocy akustycznej w tym przypadku dokonuje się z daleka od źródła dźwięku. Pamiętać należy również i o tym, że w obydwu tych metodach pomiaru mocy akustycznej, ogromny wpływ ma ogólna charakterystyka środowiska badawczego. Druga metoda może być wykorzystana wyłącznie w specjalnych pomieszczeniach np. w komorach pogłosowych.

 

 

Dodaj komentarz